Congratulations to our 2016/2017 scholarship and award recipients.  It is an honor to award more that $10,000 this year to outstanding young men and women in our community.   Best of Luck in your future!

Many of our scholarships and awards are provided through families, organizations, and businesses in our community.  To acknowledge and thank these donors we do ask that all recipients send a typed or hand written thank you letter.  Information regarding the family, organization, or business was provided in your grant award packet.  Please send your letter to our office and we will forward to the donor.  Sample thank you letters are available by clicking:

Sample thank you letter to FMCCS Board

Sample thank you letter to donor

Tips for writing a thank you letter

Many scholarships pay directly to the school you will be attending.  This information was provided to you in your award packet.  Please submit the Scholarship Recipient Form  to our office by June 15th, 2017.   Again please accept our congratulations and best wishes for your continued success in the future.

Award winners will be updated after all high school awards ceremonies are completed.

2016-17 Recipients

Laura Childs Grant  

Elizabeth Beggs- BHSS,  Rachel Silberstein- BHSN

Business and Professional Women’s Club Award

Erykah Gooch- BHSS,  Allison Antilla- BHSN

Bertha Elizabeth Rogers Hinkle Memorial Scholarship

Vivian Ly – BHSS,  Whitney Stacy – BHSN

Phoebe Crookes Whaley Memorial Scholarship

Maris Pilgrim  – BHSS

Brabson Scholarship

Alex Pearson Alani- BHSS

Florence Hamilton Scholarship

Ellie Pemberton – BHSS,  Sarah Catherine Frederick – BHSN

The Donald Childs Medal

Luke Jager- BHSS,   Dawson Dayhoff  – BHSN

James R. Eberly Scholarship

Betsy Guinn – BHSN

James F. Thompson & Carolyn Weir Thompson Quill & Scroll Award

Arianna Buehler- BHSN,   Mallorey Daunhauer-BHSS

Sam Burgess Memorial Scholarship

Diego Cruz- BHSS

L. Jon Wertheim Journalism Award

Emma Alexander -BHSN

Elena T. Veach Memorial Scholarship

Madison Theile – BHSS

Isaiah Stroup Memorial Scholarship

Seth Cantrell- BHSn

Lexie Mills Memorial Scholarship

Kira Axsiom – BHSS

Fred Simic Memorial Scholarship

Mckenzey Ridge – BHSN

Harrell-Fish Scholarship

Tate Blackketter- BHSS

 

Bloomington Watercolor Society Art Scholarship

Benjamin Zumbrun – BHSS

Leanna Beth Anderson Memorial Scholarship

Austin Phillips- HHCC

IU Credit Union and FMCCS Student Leadership Awards

The Bloomington Graduation School – Jasmine Parsons

Bloomington High School North –  Isabella Castillo, Carolina Lopes, Aidan Flynn

Bloomington High School South – Elizabeth Beggs, Audrey Pinto, Luke Jager

Hoosier Hills Career Center – Tate Blackketter, Mackenzie Sexton

Academy of Science & Entrepreneurship – Brandon Knight

Cummings Family Kindness Awards

Binford Elementary School- Ella Goldman, Jackson Pitner

Bloomington North Rotary Outstanding Reader Awards

Tri-North – Aissatou Aicha Gassama,  Batchelor – Richard Dzreke,  Jackson Creek- Noam Reuveny